hindi eti dolması
Demir Eksikliğine, Kolesterole, Tip 2 Diyabete Dost Hindi Eti
04/02/2017
aşk
Aşk’a giriş A101
10/02/2017
Tümünü göster

Uyku Apnesi

uyku apnesi sorunu

Uyku apnesi, küçük dil veya yumuşak dokunun fazla büyümesi sonucu solunum yolunun kapanması sonucu 5-10 saniyelik nefes durması durumu olarak adlandırılmaktadır. Bazı ilerleyen vakalarda soluk kesilmesi 30 saniyeye kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle gece uykusunda beyin ve organlar oksijensiz kalır ve kaliteli bir uyku sağlanamaz. Bu da pek çok sağlık problemine neden olabileceği gibi kişinin dinlenmesini de engeller. Yaş, cinsiyet, obezite, kilo fazlalığı, boyun çevresinde kalınlaşma, sigara, alkol gibi faktörler bu durumun oluşum riskini arttırmaktadır.

Uyku Apnesi Vakaları

Uyku apnesi vakalarının % 70-80’i obez bireylerdir. Aşırı kilo artışı sonucu yağ dokunun artıp, kas dokusunun azalmasıyla solunum yolunun kapanma ihtimali artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, beden kitle indeksinde(BKİ) gerçekleşen %10’luk artış uyku apnesi ihtimalini % 7 arttırmaktadır.

Düşük uyku kalitesi sonucunda bozulan hormon dengesi metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo artışına sebep olur. Bu nedenle obezite uyku bozukluklarına, uyku bozuklukları da obeziteye yol açan bir kısır döngü problemine dönüşmektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi tedavisi için ise en iyi yöntem; kafein tüketimini azaltmak fiziksel aktiviteyi arttırmak, düzenli uyku saatleri planlamak ve sağlıklı beslenmektir. Dengeli ve düzenli bir beslenme programı ile biraz kilo kaybı sağlamak bu probleminizde ciddi iyileşmeye neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın